Rynek pierwotny vs wtórny – gdzie warto kupić dom?

Excellent DevelopmentBlog0 Comments

Rynek pierwotny vs wtórny - gdzie warto kupić dom?

Nieruchomości od deweloperów nie wymagają remontu i można je urządzać według własnych potrzeb i oczekiwań. Coraz więcej inwestorów przegląda oferty tylko pochodzące z rynku pierwotnego.

Dlaczego? Wysoka estetyka i nowoczesność budynków to główne argumenty kupujących. Przekonajmy się, z jakich względów warto zdecydować się na zakup domu prosto od dewelopera.

Rynek pierwotny – jakie ma zalety?

Nieruchomości z rynku pierwotnego mają nowoczesny design i przemyślany do współczesnych potrzeb projekt wnętrza. Do ich tworzenia wykorzystywane są nowoczesne materiały i technologie, o których – jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu – konstruktorzy mogli jedynie marzyć. Budowane są często w bardzo atrakcyjnych częściach miast lub na przedmieściach, co sprawia, że domy tego typu są idealne zarówno dla młodych rodzin z dziećmi – bliski kontakt z przyrodą – jak i ludzi starszych, którzy mogą cieszyć się w takiej okolicy spokojem niezakłóconym zgiełkiem centrum miast.

Nowe budownictwo stawia sobie poprzeczkę dość wysoko. Oprócz zachęcających i estetycznie wyglądających fasad i form budynków znajdziemy w nich również szereg udogodnień, np. w postaci monitoringu. Kupując dom od dewelopera możemy również zdecydować się na wykończenie „pod klucz”. Niektórzy z nich są otwarci na sugestie klienta od strony zagospodarowania przestrzennego (rozmieszczenia ścian, ustalenia liczby pomieszczeń). Dzięki temu możemy – nierzadko w tej samej cenie – otrzymać nieruchomość „skrojoną” idealnie pod nasz wymiar.

Kupno nieruchomości z rynku pierwotnego wcale nie musi być także droższe. Wbrew pozorom często ceny za m2 domu od dewelopera są tańsze niż ceny za m2 z rynku wtórnego. Plusem całej transakcji jest również fakt, że jest ona w pełni chroniona prawnie. W przeciwieństwie do kupna domu z rynku wtórnego – o ile sami nie zadbamy o jej zabezpieczenie.

Rynek pierwotny i rynek wtórny – porównanie

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego musimy za „pewnik’ brać fakt, iż będzie ono wymagać remontu. Decydując się na jego zakup od dewelopera, możemy ustalić rodzaj wykończenia. W przypadku zdecydowania się na opcję „pod klucz” możemy często liczyć na atrakcyjne zniżki.

Bardzo dużym minusem domów budowanych kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu jest kwestia izolacji. Powoduje to, że nieruchomości takie mogą być znacznie trudniejsze w ogrzewaniu, co wpływa nie tylko na wyższe rachunki, ale również i na mniejszy komfort. Przy konstruowaniu budynków z rynku pierwotnego wykorzystywane są nowoczesne technologie, które ograniczą koszty ich eksploatacji, a podwyższą standard naszego życia.

Udostępnij ten artykuł