Co zobaczyć wiosną w Dolinkach Krakowskich?

Excellent DevelopmentBlog

Pierwsze zwiastuny wiosny odnajdziemy w Dolinkach Krakowskich. To idealne miejsce na piesze i rowerowe wycieczki, na zaczerpnięcie świeżego powietrza i odpoczynek w zielonym krajobrazie. Warto wyruszyć na szlak z Bolechowic, gdyż w tej urokliwej miejscowości rozpoczynają się główne trasy wiodące przez Wąwóz Bolechowicki i słynną bramę skalną. Unikatowe położenie wsi na skraju Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie sprawia, że jest to jedna z ciekawszych lokalizacji rekreacyjno-wypoczynkowych na obrzeżach Krakowa. 

Bolechowice: skarby natury i architektury

Mało która podkrakowska miejscowość ma tyle do zaoferowania. Tu w idealnej symbiozie współgra ze sobą natura i architektura. W miejscowym gotyckim kościółku znajdziemy dzieła sztuki z różnych epok: począwszy od gotyku, przez renesans, barok, po wiek XIX. Są tu wspaniałe pamiątki z przeszłości, świadczące o niezwykle bogatej historii Bolechowic. Dwór z pięknym parkiem krajobrazowym należał pierwotnie do biskupów krakowskich. Obecnie jest to własność prywatna.

Z centrum łatwo dojdziemy lub dojedziemy rowerem do Bramy Bolechowickiej. Ta wyjątkowa formacja skalna jest naturalną ścianą wspinaczkową. Możemy tu ćwiczyć umiejętności lub ruszyć na pieszą wędrówkę po Wąwozie Bolechowickim.

Wspinaczka i wypoczynek w Dolinie Będkowskiej i okolicach Sokolnicy

Jeśli planujemy wiosenne spacery, warto ruszyć w tę trasę i dojść w okolice Sokolnicy. To najwyższe wzniesienie skalne na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jeśli lubimy wspinaczkę, to mamy tu do dyspozycji aż 30 tras o różnej skali trudności. Odpoczynek na łonie natury znajdziemy w schronisku Brandysówka pod Sokolicą. To świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, z placem zabaw, grillem, wspaniałą kuchnią i aromatyczną kawą.

Z kolei Dolina Kluczwody stworzona jest dla grotołazów. Odwiedzimy tu Jaskinię Wierzchowską i Mamutową. Podczas wędrówek trafimy do ruin średniowiecznego zamku rycerskiego na tzw. Zamkowej Skale. Z Bolechowic dojedziemy tu także rowerem.

Wycieczka samochodowa po Dolinie Szklarki

Długa na ok. 9 km, pełna ostańców o oryginalnych nazwach. Przez Dolinę można przejechać autem po niezwykle urokliwej trasie. Przez okna samochodu będziemy podziwiać samotne skały wyrastające z zielonych wzgórz, łąk i pól.

Jeśli dojedziemy na skraj Doliny, w miejscowości Dubie, możemy zjeść smażoną rybę z miejscowych połowów. W naturalnych stawach hodowlanych pływają pstrągi i łososiowate.

Mieszkać na wsi, pracować w mieście

Bolechowice to wręcz wymarzona lokalizacja dla rodzin z dziećmi, miłośników przyrody, czystego powietrza i wszelkiej aktywności fizycznej w otwartym terenie. Wiosną dosłownie budzi się tu życie. Łatwy dojazd do Krakowa i dostęp do rozległej infrastruktury miejskiej sprawiają, że można mieszkać na skraju Parku Krajobrazowego i codziennie podziwiać uroki wiosny.

Udostępnij ten artykuł