31/10/2019
ZBLIŻAJĄ SIĘ CHŁODNE WIECZORY. CZY KOMINEK TO DOBRY POMYSŁ NA INWESTYCJĘ W NASZYM DOMU?
Zbliżają się chłodne wieczory, a wraz z nimi – konieczność ogrzewania domu. Wiele osób decyduje się na zastosowanie kominka z płaszczem wodnym jako głównego źródła ciepła. Jest nie tylko ozdobą pomieszczenia, ale również wydajnym i ekonomicznym sposobem, które zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dobrze dobrany, wysokiej klasy piec może z powodzeniem ogrzać domy o powierzchni do 400m2.
DLACZEGO WARTO ZDECYDOWAĆ SIĘ NA OGRZEWANIE KOMINKIEM?
Niesie to za sobą liczne zalety. Przede wszystkim jest najtańszym źródłem ciepła, jeżeli chodzi o koszt bieżącego paliwa. Cena samego wkładu również jest niewysoka w porównaniu do kwoty zakupu nowego pieca gazowego czy węglowego. Kominek podczas spalania nie emituje takiej ilości toksyn, jak w przypadku opalania węglem – dzięki czemu jest on przyjazny dla środowiska. Nie bez znaczenia jest również aspekt estetyczny – kto z nas nie marzy, aby w zimowe wieczory usiąść z kubkiem gorącej herbaty przed ciepłym, trzaskającym płomieniem?
JAK DZIAŁA OGRZEWANIE KOMINKIEM?
Decydując się na takie rozwiązanie, mamy do wyboru kilka metod rozprowadzania ciepła. Wkład z płaszczem wodnym pozwala na podgrzewanie kaloryferów, a także podnoszenie temperatury wody użytkowej. Możemy zdecydować się również na system dystrybucji gorącego powietrza – gdzie za pomocą specjalnych rur ciepło z kominka będzie rozprowadzane do wszystkich pomieszczeń. Dodatkowo źródłem ogrzewania jest także sam wkład i jego obudowa, która zwiększa temperaturę w okolicy kominka.
ILE KOSZTUJE TAKIE ROZWIĄZANIE?
Załóżmy, że jesteśmy właścicielem mieszkania o powierzchni 120m2, ze średnią izolacją termiczną – nowymi, plastikowymi oknami i ociepleniem o grubości 10cm. Posiadamy kominek o mocy około 12kW, w którym palimy drewnem codziennie przez połowę doby. Ogrzewając takie standardowe mieszkanie przez jeden sezon grzewczy zużyjemy około 12m3 drewna, co daje koszt na poziomie 1800 złotych.
KOSZT OGRZEWANIA ZA POMOCĄ POZOSTAŁYCH ŹRÓDEŁ CIEPŁA
Ocieplone mieszkanie o powierzchni 120m2 wykazuje zapotrzebowanie energetyczne w granicach 24 000 kWh na jeden okres grzewczy. Wystarczy, że przemnożymy tą wartość przez koszt wytworzenia 1kWh za pomocą innych źródeł ciepła. W przypadku węgla i brykietu będzie to około 0,15gr, czyli koszt wyniesie około 3600 złotych. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie gazem, którego 1kWh kosztuje około 0,25gr, cena za sezon grzewczy będzie oscylować w granicach 6000 złotych. Najdroższe, elektryczne źródło ciepła – przy cenie 0,45gr/1kWh, wygeneruje rachunek na poziomie blisko 11 000 zł.