Zalety mieszkania poza miastem – Twój własny ogród, jak go urządzić?

Excellent DevelopmentBlog

Od dawna obserwujemy trend migracji z miast, na ich obrzeża czy nawet do wsi. Coraz więcej młodszych i starszych osób zaczyna doceniać piękno przyrody i spokój, jaki daje nam posiadanie domu poza dużą aglomeracją miejską. Przenosimy się dla ciszy, spokoju, świeżego powietrza oraz natury. Chcemy mieć domy z ogródkami, jakie mieli nasi dziadkowie takie, które pamiętamy z dzieciństwa. W tym artykule podpowiemy jak urządzić swój wymarzony ogród.

Powierzchnia

Wszystko zależy od powierzchni, jaką możemy poświęcić na zorganizowanie ogrodu. Jeśli mamy więcej miejsca do dyspozycji możemy zdecydować się zarówno na posiadanie ogrodu z warzywami, jak i tego pełniącego funkcję ozdobną. Natomiast jeżeli mamy naprawdę wiele miejsca do dyspozycji możemy pokusić się o zasadzenie drzewek ozdobnych lub też owocowych. Przy sprytnych zabiegach także na małej powierzchni można zasadzić ulubione warzywa, kwiaty, a także znaleźć miejsce na drzewa. Najważniejsze jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Należy pamiętać o odpowiednim doborze roślin, tak aby miały dobre podłoże do rozwoju oraz żeby nie były zbyt gęsto zasadzone.

Przeznaczenie

Ważne jest również wybór przeznaczenia ogrodu. Jeśli nie lubimy w nim pracować, zajmować się kwiatami czy warzywami to należy zrezygnować  z roślin wymagających pielęgnacji. Wówczas trzeba zdecydować się na takie, które nie wymagają dużych nakładów pracy. Ogród powinien także być urządzony według naszych preferencji, powinniśmy zdecydować się na swój ulubiony styl.

Projekt i realizacja 

Przy zakładaniu ogrodu bardzo ważny jest projekt. Ogród jest powiększeniem przestrzeni naszego domu. Więc tak samo, jak w przypadku budowy domu korzystamy z usług projektantów i architektów tak też powinniśmy postąpić w przypadku ogrodu. Projekt zapewni nam odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Przy projektowaniu ogrodu należy wziąć pod uwagę szereg czynników jak nasłonecznienie działki, jej kształt i zacienienie. Wszystkie te elementy są istotne przy dobrze odpowiednich roślin do naszego ogrodu. Gdy projekt jest gotowy należy odpowiednio przygotować podłoże. Usunąć wszelkie zanieczyszczenia, darń oraz przekopać podłoże. Na tym etapie możemy wykopać dół pod oczko wodne czy usypać skalniak. Jeśli mamy ten etap za sobą przystępujemy do wyboru odpowiednich miejsc zasadzenia roślin. Jeżeli rośliny możemy zasadzić już na tym etapie to wykonujemy tą czynność. Kolejnym krokiem jest rozprowadzenie sieci wodnej i elektrycznej, a także wyznaczenie i położenie ścieżek oraz wzniesienie altan czy komórek.

Po umiejscowienie wszystkich kluczowych elementów przystępujemy do sadzenia roślin lub jeśli jest to wymagane rozłożenia trawnika. A następnie do sadzenia. Jeśli siejemy trawę to robimy to po posadzneiu roślin. Rośliny dobieramy względem ich wymagań co do pH gleby, nasłonecznienia oraz zacienienia.

Udostępnij ten artykuł