Wystrój wnętrza nowego domu – samodzielnie czy z projektantem wnętrz?

Excellent DevelopmentBlog

Wnętrze nowego domu można zaaranżować na milion sposobów. A to oznacza, że wkraczając do krainy aranżacji, często nam obcej, możemy albo wejść na ścieżkę przygody i satysfakcji albo wkroczyć w świat pełen pułapek i narastającej frustracji. Wybór należy do nas.

Wystrój wnętrza nowego domu – samodzielnie czy z projektantem wnętrz?

Kupując dom w tzw. stanie deweloperskim najczęściej już sam projekt domu dostarcza nam gotowe rozwiązania. Zresztą bardzo często możemy brać udział w pracach wykończeniowych danego obiektu i wprowadzać w nim udogodnienia, które wydają się nam najbardziej racjonalne dla potrzeb naszej rodziny. Ostatecznie jednak otrzymujemy zupełnie nowy i pusty dom i teraz po naszej stronie leży zagospodarowanie przestrzeni. Jak się do tego zabrać? Rozwiązania są właściwie tylko dwa: zaprojektować, wykonać, kupić, urządzić wszystko samodzielnie lub powierzyć wystrój wnętrza domu profesjonaliście, czyli projektantowi wnętrz. Każde z tych rozwiązań ma swoje dobre i złe strony.

Tylko ja wiem co mi się podoba i czego potrzebuję

To całkowita prawda. Dlatego praca projektanta wnętrz to trochę zajęcie dla dobrego psychologa. Jego zakres pracy zaczyna się właśnie od poznania tego co najbardziej lubimy i czego potrzebujemy. To długa rozmowa na temat marzeń i potrzeb każdego z członków rodziny, a im jest ona liczniejsza tym te potrzeby są bardziej zróżnicowane. Dlatego projektant wnętrz wszystkie te oczekiwania zbiera i dopiero wtedy przetwarza je na składowe w oparciu o wiedzę, wielkość budżetu, możliwości techniczne. Ważną zaletą pracy z architektem jest jego umiejętność przekształcania często mglistych wyobrażeń w kompromisową realizację. Projektant wnętrz bierze też na siebie, jeżeli tak się z nim umówimy, nadzór nad pracami wykończeniowymi nowego domu, współpracę z kolejnymi ekipami, pomoc w wyborze wyposażenia sanitarnego, oświetlenia, sprzętu, umeblowania etc.
Wszystko to oczywiście można zrobić samemu, zwłaszcza, że internet aż kipi od ilustracji przedstawiających kolejne projekty domów i wnętrz. Tylko im więcej zbieramy tych fotografii, drukujemy kolejne rozwiązania tym jeszcze bardziej przeraża nas drobiazgowość i wielowątkowość każdego z projektów. Podziwiamy fotografię, ale im bardziej jest ona szczegółowa i im bardziej nam się podoba tym trudniejsze wydaje nam się być to zadanie.
Jednak jeżeli dysponujemy wyobraźnia przestrzenną, mamy dokładną wizję każdego z pomieszczeń w naszym nowym domu, samodzielne projektowanie i realizacja własnego projektu przyniesie nam największą z możliwych satysfakcję.

Udostępnij ten artykuł