Wiosna a ogród – o co warto zadbać w swoim ogrodzie na wiosnę

Excellent DevelopmentBlog

Wiosną wszystko budzi się do życia. Jest to idealny moment na podjęcie pewnych prac w ogrodzie, które sprawią, że będzie się on wspaniale prezentował.

Sianie i sadzenie roślin

Przede wszystkim przełom marca i kwietnia to idealny moment na zasianie i zasadzenie różnych roślin. Marzec i kwiecień to idealny moment na zasianie np. czarnuszki, nagietka, gipsówki, godecji, maciejki, aksamitki, kocanki czy suchołuski.

Byliny

W miesiącach wiosennych możemy też rozmnożyć byliny przez podział lub sadzonki pędowe. Dzięki temu możemy cieszyć się bogactwem przeróżnych roślin.

Drzewa ogrodowe

Wiosna to także odpowiednia pora na przycinanie różnych drzew liściaste. Możemy usunąć wszystkie suche i stare gałęzie oraz te, które są chore, albo uszkodzone przez wichury. Warto też pozbyć się gałęzi, które się ze sobą krzyżują, albo są zbyt gęste. Dzięki temu drzewo zostanie pobudzone do wytwarzania nowych pędów.

Trawnik

Bardzo ważne jest uporządkowanie trawnika po zimie. Musimy starannie pograbić wszystkie patyczki, zeszłoroczne liście, trawę i wszelkie śmieci. Pozwoli to na pobudzenie źdźbeł trawy do wzrostu. Trzeba jednak pamiętać, żeby robić to bardzo ostrożnie i powoli.

Kwiaty

Pod koniec marca dobrze jest odsłonić rośliny. Możemy rozsypać torf i korę na rabatach. Ważne jest też usunięcie wszelkich śmieci, starych liści, gałęzi, igieł itp. Dobrze jest umieścić je w kompoście.

Oczko wodne

Jeżeli w ogrodzie znajduje się oczko wodne, wiosną musimy koniecznie oczyścić jego dno. Trzeba usunąć wszystkie gnijące liście, resztki roślin i patyki. Dzięki temu znacznie spowolni się rozwój glonów.

Meble ogrodowe

Wiosna to także idealny moment na wystawienie mebli ogrodowych na zewnątrz oraz dokładne ich wymycie. Zabrudzenia można usunąć opłukujące je wodą pod ciśnieniem, a potem przecierając odpowiednią szczoteczką zależnie od materiału, z którego są wykonane.

Nawierzchnia

Wiosną trzeba też zadbać o wyczyszczenie podjazdu, chodniczka, tarasu i innych ścieżek z bruku, płytek lub kamienia. Po zimie i jesieni mogły pozostać rożne plamy z oleju, nalot od glonów i roślin, brud, ślady soli, którą posypywało się lód itp. Możemy się ich pozbyć przy pomocy twardej szczotki i wody z dodatkiem odpowiedniego detergentu. Później można spłukać pozostałości wodą pod ciśnieniem.

Wiosna to najlepszy czas, żeby zadbać o ogród. Musimy pamiętać, żeby odpowiednio zająć się drzewami i krzewami. Obciąć suche gałęzie, połamane konary czy usunąć resztki zeschłych liści. Ważne jest także zadbanie o trawnik i rabaty kwiatowe. Wszystkie nasze działania pozwolą na uzyskanie wspaniałego efektu. Po skończonych prawach będziemy mogli cieszyć się z zachwycającego ogrodu.

Udostępnij ten artykuł