Odbiór domu od dewelopera – jak się do niego przygotować?

Excellent DevelopmentBlog

Odbiór domu od dewelopera to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji w życiu i najlepszy moment całej budowy. Pomimo wielkiej radości, jaka towarzyszy temu zadaniu powinniśmy kompleksów przygotować się i sprawdzić, czy produkt, który odbieramy — jest zgodny z tym, co mieliśmy otrzymać. Istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę i możliwości jak np. pomoc inspektora budowlanego.

Na co warto zwrócić uwagę podczas odbioru domu od dewelopera ?

Podczas odbioru domu istnieje wiele elementów, które trzeba dokładnie sprawdzić, czy są zgodne z zamówieniem. Pierwszym z nich jest stan techniczny budynku. Wady mogą mieć różną postać od drobnych pęknięć, które mogą się powiększać do wad konstrukcyjnych włącznie. Warto dokładnie prześledzić plany i zweryfikować czy budynek jest dobrze odwzorowany. Materiały użyte do budowy powinny odpowiadać normom, jakie zaproponował developer i spełniać je. Ważne jest też otoczenie domu. Nikt chyba nie życzyłby sobie sytuacji, w której zamiast drzewa przed wejściem stoi śmietnik. Istotną kwestią jest też jakość wykonania. Tynk powinien być równy i niemieć zgrubień, podłogi powinny być dobrze spasowane i poziome a wszystkie elementy gotowe do użytkowania nie powinny nosić śladów zniszczenia. Jeśli na płytach balkonowych pozostały ślady zaprawy lub betonu developer powinien je usunąć.

Bardzo istotnym elementem, o który trzeba zadbać to dokumentacja i formalności. Podczas odbioru należy sprawdzić, czy budynek jest dopuszczony do użytku, a jeśli nie to, co jest powodem. Deweloper musi także przekazać dokumentację z certyfikatami domu, które są niezbędne np. podczas ubezpieczenia nieruchomości.

Jeśli jakiś element przykuje naszą uwagę, nie będzie odpowiedni lub nie będzie spełniał kryteriów, klient ma prawo złożyć reklamację. Cały proces przebiega bardzo szybko. Developer ma 14 dni na uznanie usterki i 30 na jej naprawę.

Czy warto zabrać ze sobą inspektora budowlanego ?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Wszystkie powyższe czynności są skomplikowane i nie zawsze zdajemy sobie sprawę czy czegoś nie pominiemy.  Nawet jeśli jesteśmy fachowcami, warto korzystać z pomocy inspektora budowlanego. Wysoki profesjonalizm i wiedza z pewnością pomogą ocenić stan nieruchomości lepiej niż samodzielne oględziny. Jest to kwestia nierzadko setek tysięcy złotych więc wydajne drobnej sumy na solidną kontrolę to nic w porównaniu do kosztów naprawy.

Wiarygodność zarówno developerów, jak i inżyniera powinna stać na bardzo wysokim poziomie. Jeśli jesteśmy na etapie wybieranie dewelopera, warto wybrać jednego z najlepszych, aby odbiór końcowy był szybki i bezproblemowy. Takie usługi oferuje np. Excellent Development, który jest laureatem Złotego Orła Budownictwa czy Diamentowej Jakości. Ofertę można znaleźć na naszej stronie.

W przypadku, gdy jesteśmy już na końcu drogi do własnego M, można skontaktować się właśnie z taką firmą i poprosić o pomoc przy odbiorze. Renoma i zaufanie klientów sprawiają, że możemy być pewni usługi na najwyższym poziomie.

 

Udostępnij ten artykuł