Co można zrobić z żywą choinką po świętach?

Excellent DevelopmentBlog

Święta Bożego Narodzenia stanowią magiczny czas w naszych domach. Jedną z największych ozdób i zarazem symboli świątecznych jest żywa choinka. Pomimo faktu, iż pięknie się prezentuje, bardzo często umila nasz wzrok przez kilka dni lub maksymalnie kilka tygodni, po czym trzeba ją usunąć z domu. W związku z tym powinniśmy wiedzieć, gdzie można oddać drzewko po kilku tygodniach obecności  w naszym domu.

Co zrobić z choinką po Świętach?

Istnieje kilka ciekawych i błyskotliwych sposobów na jej wykorzystanie. Jeśli została kupiona już w doniczce, wówczas wystarczy wystawić ją na zewnątrz i wsadzić do ziemi w miejscu chronionym przed silnym wiatrem oraz mrozem. Z kolei w okolicach kwietnia dobrym pomysłem jest przesadzenie jej z donicy do ogrodu, gdzie będzie mogła równie dobrze rosnąć na kolejne Święta. Musimy również pamiętać, aby kupować rośliny jedynie od początku uprawiane w donicach. Choinki wysadzane z gruntu przeważnie mają silnie przycięte korzenie, przez co mogą często chorować.

Do innych pomysłów na wykorzystanie żywego drzewka po Świętach można zaliczyć:

  • Przerobienie na opał do domu, a uzyskany w ten sposób popiół na nawóz;
  • oddzielenie mniejszych gałęzi od siebie w celu wykorzystania ich jako tyczki do roślin;
  • pocięcie całego drzewa i ułożenie go w stos aby stworzyć miejsce dla owadów.

Czy żywą choinkę po Świętach możemy wyrzucić na śmietnik?

To jest całkowicie dozwolone i praktykowane w całej Polsce. Są one traktowane jako odpady komunalne, dlatego też to gmina odpowiedzialna jest za wywóz ich razem z innymi śmieciami. W większych miastach zbieranie takich odpadów zwykle odbywa się jeden lub dwa razy w tygodniu, w mniejszych zwykle rzadziej.

Jeśli jednak nie chcemy oddawać choinki na śmietnik, wówczas istnieje możliwość przekazania jej we własnym zakresie lub poprzez służby komunalne do gminnego punktu zbiórki odpadów, gdzie zostanie ona potraktowana jako biodegradowalna. Warunkiem przyjęcia drzewka do takiego punktu jest usunięcie wszelkich materiałów sztucznych, tj. bombek, lampek, dekoracji czy też innych rzeczy wykonanych z papieru, metalu czy szkła. Bardzo często organizowane są również akcje pt. „Oddaj choinkę” gdzie można bez problemu zostawić swoje drzewko innej osobie lub organizacji. W ten sposób możemy wesprzeć działania ekologiczne, gdyż są one przekazywane do lokalnych elektrociepłowni i przetwarzane na energię lub przekazywane do zoo jako pokarm dla zwierząt.

Udostępnij ten artykuł