27/03/2019

GDZIE NAJLEPIEJ MIESZKAĆ – W MIEŚCIE CZY POZA MIASTEM?

Własne „m”

Posiadanie własnego mieszkania to w dzisiejszych czasach pewnego rodzaju wyznacznik tego, iż określony status majątkowy został osiągnięty. Młodzi ludzie nie chcąc wynajmować od osób trzecich mieszkań, snują marzenia o własnym.

Gdy po jakimś czasie udaje się zebrać środki finansowe na zakup lub też sfinansowanie wkładu własnego do kredytu hipotecznego, często pojawia się pytanie – co wybrać? Mieszkanie w mieście czy poza miastem?

Trudny wybór

Wybór tylko z pozoru wydaje się prosty. Zarówno za pierwszą jak i za drugą opcją przemawiają plusy oraz minusy. Gdy faktycznie nie jesteśmy w pełni zdecydowani, taki wybór warto dogłębnie przemyśleć. Wszystko powinny być jednak uzależnione tylko i wyłącznie od aktualnej sytuacji życiowej. Oczywiście należy uwzględnić również ewentualne zmiany spowodowane przez zmianę miejsca świadczenia pracy, itp.

Koszty

Wszystko trzeba przeliczyć. W tym przypadku dokonanie rozliczenia kosztów powinno spełniać funkcję pierwszorzędną. Obecnie obowiązujące tendencje rynkowe ukształtowały taką sytuację, kiedy to ceny nieruchomości w centrum miasta są wyższe niż poza miastem lub na jego obrzeżach. W tym miejscu wskazać również należy, iż ceny poszczególnych nieruchomości mogą się zasadniczo różnić jeżeli chodzi o rynek pierwotny oraz wtórny. Tutaj decyzja zależy od nabywcy.

Długie dojazdy

Tańsze nieruchomości w przeliczenia na 1 m2 powierzchni użytkowej poza miastem to efekt tego, iż później do centrum miasta należy dojechać. Koszty dojazdów oraz czas poświęcony na dojazdy z domu do pracy oraz z powrotem również należy bezsprzecznie uwzględnić. Jest to jeden z przykładów kiedy ludzie zamieniają zieloną i spokojną okolicę na centrum zatłoczonego miasta, aby uniknąć czasami naprawdę uciążliwych dojazdów.

Co wybrać?

Wybór z pewnością nie jest prosty. Jednak wskazać należy, iż ukształtowanie urbanistyczne oraz zagospodarowanie przestrzenne ulega pewnym modyfikacjom. Mieszkanie na obrzeżach miasta już nie jest kojarzone z mieszkaniem poza strefą nieruchomości użyteczności publicznej. Samorządy wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców podejmują działania np. zmierzające do budowania żłobków lub przedszkoli również w odleglejszych dzielnicach miast. Z drugiej jednak strony, mieszkanie w centrum miasta oznacza krótsze dojazdy, lepszą infrastrukturę komunikacyjną. Istnieją plusy i minusy. Jest to jednak decyzja z tych spersonalizowanych, jest ona bowiem uzależniona od indywidualnych preferencji potencjalnego nabywcy danej nieruchomości.