15/11/2018

ROZMIESZCZENIE POMIESZCZEŃ W DOMU – JAK NAJLEPIEJ WYKORZYSTAĆ PRZESTRZEŃ?

Przemyślane rozplanowanie pomieszczeń w domu to bardzo istotny etap projektowania i budowy. Budynek mieszkalny będzie nam służył przez kolejne kilkadziesiąt lat, dlatego tak ważne jest, aby dobrze i wygodnie się w nim czuć.

Tak naprawdę nie istnieje jeden dobry i odpowiedni schemat rozmieszczenia pomieszczeń. Rozkład, który dla jednych będzie wygodny i funkcjonalny, dla innych uciążliwy i zupełnie nietrafiony. Wszystko jest bowiem uzależnione od upodobań osób, które będą tam mieszkały, od stylu ich życia oraz czynności, które będą codziennie wykonywały.

Na dzień i noc

Projektując dom, możemy jednak trzymać się kilku podstawowych wskazówek, które zasadniczo będą dobrym rozwiązaniem w każdym budynku mieszkalnym. Przede wszystkim punktem wyjścia powinno być zastosowanie wyraźnego podziału na:

  • strefę dzienną (salon, kuchnia, łazienka, inne pomieszczenia pomocnicze)
  • strefę nocną (sypialnie, garderoba, łazienka tylko dla domowników)

Pierwsza z nich – ogólnodostępna, druga – prywatna. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać banalne rozwiązanie, warto jednak podejść do tego na poważnie. Takie rozplanowanie przestrzeni najlepiej odpowiada potrzebom współczesnej rodziny. Strefa dzienna w naturalny sposób łączy jej członków, natomiast strefa nocna, nieco na uboczu, zaspokaja potrzebę wyciszenia i odpoczynku. Wnętrza należące do jednej strefy funkcjonalnej powinny być położone blisko siebie.

W sercu domu

Często mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Większość z nas pewnie zgadza się z tym twierdzeniem, dlatego tak ważne jest również odpowiednie ulokowanie tego pomieszczenia. Domownicy zwykle spędzają w kuchni dużo czasu, dlatego ze względu na wysokie temperatury generowane podczas gotowania, najlepiej, aby nie była ona dodatkowo wypełniona promieniami słonecznymi. Potrzeba wygody przejawia się również w popularnym trendzie do otwierania kuchni na salon, w którym także spędza się stosunkowo dużo czasu. Kluczem do komfortu i funkcjonalności są także kształt i wielkość salonu dostosowane do potrzeb oraz ilości mieszkańców.

Dom na cztery strony świata

Pamiętajmy także, że od usytuowania pomieszczeń zależy także energooszczędność i ergonomiczność domu. Warto skorzystać z naturalnych właściwości słońca, należy zaplanować pomieszczenia, w których dużo przebywamy od strony południowej. Pokój zostanie wówczas dogrzany jesienią i zimą przez wpadające promienie słoneczne, a to będzie oznaczało darmową, ekologiczną energię. Kuchnię z kolei najlepiej ulokować na wschodzie, a kierunek północny warto zarezerwować na wnętrza o przeznaczeniu gospodarczym. Dobry plan na dom przełoży się więc nie tylko na komfort użytkowania, ale także przyczyni się do oszczędności.