Jak się przygotować do współpracy z projektantem wnętrz?

Excellent DevelopmentBlog

Wiele osób decyduje się na współpracę z projektantem wnętrz. Po zakupie nowego domu zależy nam, aby przestrzeń, w której będziemy spędzać czas, była atrakcyjna wizualnie, funkcjonalna i komfortowa. Samodzielna aranżacja jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. To właśnie dlatego architekci często pomagają w stworzeniu wygodnego i reprezentacyjnego wystroju.

Jak przygotować się do współpracy z osobą, której zlecimy rozplanowanie naszej przestrzeni życiowej? Co zrobić, aby dojść do porozumienia? Niezmiernie ważne jest to, abyśmy dokładnie wiedzieli, czego oczekujemy.

Co ma znaczenie dla projektanta wnętrz?

Przygotowanie do rozmowy z architektem wymaga pewnego rozeznania i wiedzy odnośnie do tego, jakie informacje będą dla niego przydatne, lub wręcz niezbędne przy tworzeniu projektu naszego domu. Warto na początku zdefiniować pewne podstawowe kryteria, które nakreślą ogólny kierunek współpracy. Wśród nich powinny zostać ustalone kwestie takie jak:

  • styl i oczekiwania – nie musimy mieć w głowie dokładnej wizji wystroju, ale warto wiedzieć, jakiego rodzaju wyglądu chcielibyśmy dla naszego wnętrza
  • funkcjonalność – projekt przestrzeni dla licznej rodziny będzie inny niż dla osoby samotnej, która posiada zwierzęta
  • budżet – to, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na aranżację, ma ogromne znaczenie dla architekta

Określenie na początek tych trzech aspektów współpracy powinno ułatwić dojście do porozumienia. Nawet jeżeli nie jesteśmy specjalistami z dziedziny wnętrzarstwa, powinniśmy stworzyć w głowie pewną wizję naszego domu. Spróbujmy stworzyć choćby jakiś zarys. Na późniejszym spotkaniu z projektantem z pewnością otrzymamy cenne wskazówki i porady. Poza tym wstępny zarys można przecież modyfikować do woli.

Zdecydowanie i elastyczność

Powinniśmy pamiętać, że architekt wnętrz jest specjalistą w swojej dziedzinie. Jeśli odradza nam on jakieś rozwiązanie, być może warto go posłuchać? Obstawanie przy swoim bez uzasadnionego powodu może rodzić frustrację u obu stron. Bywa tak, że jesteśmy przekonani o wspaniałości naszego pomysłu, a w ostatecznym rozrachunku nie prezentuje się on wcale dobrze. Po to zatrudniamy projektanta wnętrz, aby stworzył dla nas estetyczną i komfortową przestrzeń. Oczywiście, powinien brać pod uwagę nasze sugestie, jednak z naszej strony również mile widziana jest otwartość na propozycje. Dobra współpraca opiera się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i słuchaniu.

 

Udostępnij ten artykuł